Voda už levnější nebude. Jak na zahradě lépe hospodařit s tou dešťovou?

 Bydlení 
03. dubna 2023 12:46 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Voda už levnější nebude. Jak na zahradě lépe hospodařit s tou dešťovou. pexels.com
Ceny vodného a stočného neustále rostou a jedna věc se zdá být jistou: V nejbližších letech se na tomto trendu nic nezmění. Proto je nutné najít jiné cesty, jak výdaje za vodu dostat pod kontrolu. Šetřit můžete i na své zahradě.

Rozvádějte po pozemku dešťovou vodu rovnoměrně

Voda se v půdě neukládá rovnoměrně. Místo toho se již během deště shlukuje v níže položených místech, tvoří se louže, stoky, tůně, potůčky, jezírka a řeky. Platí to i o vaší zahradě. Sami jistě víte, že v určitých místech se drží vlhko a jinde je naopak již krátce po dešti sucho. Tento problém pomůže vyřešit vyrovnání pozemku a drenážní trubka. Když drenážní trubku uvidíte poprvé, zarazí vás, k čemu může trubka, která je plná děr, vůbec sloužit.

Právě v děrování ale tkví kouzlo drenážních trubek. Díky drenáži můžete efektivně odvádět vodu z míst, kde je vody příliš, a vsakovat ji v místě, kde je vody nedostatek. Právě díky děrování totiž může voda v celé délce drenážní trubky vstupovat do potrubí, a naopak se dle potřeby uvolňovat do sušší půdy. Drenáže se ukládají do štěrku a geotextilie, aby se zabránilo ucpávání.

Přebytečnou vodu zachytávejte do jímky

Do jímky na dešťovou vodu může odvádět i přebytečnou vodu z drenáží. Především byste ale do sudů a jímky měli odvádět vodu ze střechy a terasy. Sami se zamyslete nad tím, zda je rozumné, abyste dokonale použitelnou zdarma dostupnou dešťovou vodu nechávali odtéct do kanalizace, a pak jste na zalévání vody používali pitnou vodu z vodovodu, za kterou platíte.

Snažte se tedy zachytit tolik dešťové vody, abyste s ní pohodlně mohli zalévat záhony nebo i travnaté plochy. Díky tomu nebudete muset používat ani spodní vodu ze studny, které ostatně během letních veder stále častěji není dostatek a využívání vody ze studní proto bývá v některých obcích přechodně zakazováno.

Dává anglický trávník smysl?

Zamyslete se i nad tím, jak je vaše zahrada koncipovaná. Navrhli jste si moderní okrasnou zahradu, které dominuje dlážděná terasa a anglický trávník lemovaný několika keři? Pak jste vytvořili zahradu, kterou bude nutné pravidelně zalévat, jinak se nebude dařit ani trávníku, ani záhonům.

Pokud místo toho zahradu přirozeně zastíníte za pomoci stromů, v půdě se bude držet více vláhy a vody na zalévání bude potřeba mnohem méně. Například ořešák býval do našich zahrad tradičně vysazován. Kromě stínu a vláhy přinese i bohatou úrodu ořechů.

Změna skladby zahrady může také pomoci ochladit okolí vašeho domu. Kromě toho, že vám bude v létě doma příjemněji, tím opět snížíte míru odpařování vody z půdy a snížíte tak potřebu zalévat záhony.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum