Pupínky život nekončí

 Styl 
14. února 2022 14:30 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Pupínky život nekončí archiv klienta
Jste dávno za hranicí puberty, a přesto se vám objevují nehezké pupínky? Životní styl, nevhodná strava, kouření, stres, ale i znečištěné prostředí způsobují, že se zvyšuje tvorba kožního mazu, ucpávají se póry a tvoří akné. I u dospělých.

Akné (acne vulgaris) bylo odedávna postrachem nejen žen. Toto velice běžné kožní onemocnění má prostý základ: důsledkem řady faktorů se začne tvořit nadměrné množství kožního mazu, který ucpává póry. V lepším případě proces končí černými a bílými tečkami na pokožce, které se dají čištěním odstranit. Jedná se o takzvané retenční formě akné. Většina lidí ovšem má pokročilejší fázi akné, kdy se v nahromaděném mazu množí bakterie a vzniká zánět. Jeho projevy všichni důvěrně známe: zarudlé pupínky (pustuly), někdy i hloubkové tvrdé bolestivé cysty.

Proč zrovna já?


Akné je důsledkem hormonální nerovnováhy. Nadměrná produkce androgenů vyvolává nadměrnou tvorbu kožního mazu. Když k tomu připočítáme UV záření, znečištěné prostředí, nedůslednou péči o pokožku, nevhodnou stravu, stres, nervozitu, jak to může dopadnout? Pokožka je zrcadlem duše, všech našich trápení a hříchů.

Víte, že…


…rozhodně nejste sama, kdo se trápí nedokonalou pokožkou? Až u 40 % populace přetrvává akné i po 24. roce věku nebo se dokonce teprve objeví! Je častější u žen, protože hormonální bouře v období menstruačního cyklu, v těhotenství a v období menopauzy muži neznají.
…problémem mohou trpět i novorozenci: a tady se spravedlnost vyrovnává. U chlapců je až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že zažijí novorozenecké akné. Většinou se objeví na tvářích jako uzavřené komedony (bílé hlavičky), někdy jako černé tečky či postuly.
…u 2 až 7 procent jedinců, kteří prodělali těžkou formu akné zůstávají jizvičky. 

Co s tím?


Dermatolog může předepsat léky, někdy je namístě zajít za svým gynekologem, který by měl zhodnotiti složení vaší antikoncepce, ta může stav pleti výrazně ovlivnit. V dobrém i špatném smyslu. Leccos ovšem zvládnete sami: péči a důslednou změnou života. Kosmetiku používejte hypoalergenní, žádné mastné podkladové báze či mýdla s vysokým pH. Chraňte se před UV zářením, kůže ztrácí vlhkost a naruší se její přirozená bariéra.

Zkuste babské rady


Kvasnice jsou zlatem: mají detoxikační účinky, plet vyhladí a čistí. Maska z nastrouhané salátové okurky smíchané s jogurtem pleť provoní, osvěží a zbaví pupínků s bílou čepičkou.
Ve vaší lékárničce by neměl chybět heřmánek – při zánětech pokožky přiložte obklad ze silného vývaru. Zanícená místa můžete namazat medem a nechte působit.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Steven Tyler z Aerosmith je doma z léčebny. Drogová historie 74letého rockera je velmi dlouhá

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu