Čím potěšíte svoje srdce
Bušení srdce, píchání na hrudi, dušnost, únava. Řada lidí tyto komplikace přechází, mávne rukou. Přitom následky nevhodného životního stylu vyvolávají v populaci stále častěji vznik nejrůznějších srdečních onemocnění, které jsou vysoce rizikové. O tom ví nejlépe specialisté oboru kardiologie, kteří do své péče dostávají lidi se závažnými stavy, po infarktech myokardu, cévních mozkových příhodách či s chronickým srdečním selháním.
Základ je v nás
Obezita, nadužívání alkoholu, kouření, nedostatek pohybu a neustálý stres jsou faktory, které ničí nejen naše srdce a cévy, ale i řadu dalších orgánů. Když k tomu přidáme některé nemoci jako anémie, infekční choroby, nádorová onemocnění či ateroskleróza (kornatění tepen) způsobená vysokou hladinou cholesterolu v krvi; pokračovat ve výčtu můžeme dlouhodobě neléčeným vysokým krevním tlakem, u řady lidí cukrovkou, tak není divu, že takovou nálož komplikací srdce nemůže dlouhodobě snášet bez poškození. Když cítíte, že vám srdce buší nepravidelně, máte návaly horka a naopak zimnice, jste nervózní, dušní a extrémně unavení, měla by vaše cesta vést co nejrychleji k praktickému lékaři. První orientační vyšetření krve a krevního tlaku či EKG naznačí další postup. Většinou dostanete doporučení na kardiologii.
Šance na uspokojivý život existuje
Specialisté na kardiologii provedou cílená vyšetření srdce a cév a rozhodnou o další léčbě. Nejčastěji řeší právě následky aterosklerózy, akutního a chronického srdečního selhávání, ischemické choroby srdeční (nepoměr mezi potřebou a dodávkou kyslíku), poruchy srdečního rytmu. Velmi často pečují o pacienty po infarktu myokardu. Základem šance na zdravotně uspokojivý život i po infarktu a dalších srdečních obtížích je v dodržování pravidel nastavených kardiology (užívání léků, pravidelné kontroly, a další opatření, které snižují rizika zhoršování zdravotního stavu). K nim rozhodně patří totální změna životního stylu: jídelníček plný zeleniny a ovoce, snížení tělesné hmotnosti, nekouření, minimální konzumace alkoholu a pravidelný pohyb. Pacienti se často obávají sportu, ale opak je pravdou: přiměřený pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu srdci jedině prospěje. Samozřejmě jeho druh spočívá v konzultaci s ošetřujícím lékařem, stejně jako frekvence sportování a míra fyzické zátěže. Pobyt venku přispívá i k psychické pohodě, která srdci pomáhá k uzdravení a zlepšení kondice. Pohoda, radost ze života a snížení stresu na minimum je někdy mocnější než samotné medikamenty.