Síla bylin – staré známé i znovu objevené léčivé rostliny 

 Styl 
25. května 2024 08:55 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
V dnešní uspěchané době stále více lidí obrací víru v tradiční přírodní medicínu  valya82 / stock.adobe.com
V kontrastu s dnešní uspěchanou dobou stále více lidí pomyslně obrací směr a v proudu času se vracejí zpět ke kořenům lidové moudrosti a tradiční přírodní medicíny. Není divu, že mnohé léčivé byliny jsou dnes znovu objeveny nebo se dostávají do hledáčku vědců, kteří nejednou potvrdili jejich (našim předkům dobře známé) zdraví prospěšné vlastnosti. Čtyři z těchto přírodních pokladů vám nyní představíme. 

Lichořeřišnice větší – kráska ničící patogeny 

Lichořeřišnice nebo také kapucínka, jak se lidově této bylince říká, rozhodně zaujme svými zářivě oranžovými květy. Do Evropy si ji lidé dovezli z Jižní Ameriky, která je jejím přirozeným domovem. Kromě využití v okrasných zahradách se lichořeřišnice dobře uplatní i jako léčivka. V nati lichořeřišnice se nacházejí látky schopné potlačovat růst bakterií. A právě bakterie často stojí za záněty a infekcemi, proto je lichořeřišnice přezdívaná jako „přírodní antibiotikum. Tradičně se využívá hlavně při zánětech močových cest a močového měchýře. Oblíbenou formou přípravku z této bylinky je tinktura neboli ethanolový výluh. Narazit na lichořeřišnici můžete ale i v hojivých mastičkách. 

Ostropestřec mariánský – bojovník za zdraví jater 

Ostropestřec je zřídkavě označován jako bodlák mléčný a skutečně vypadá jako vysoký bodlák, jehož listy jsou jakoby pokropené bílými, mléčnými skvrnami. Ze semen této skutečně pichlavé a nepřístupné rostliny houževnatí sběratelé získají směs silných antioxidantů označovanou jedním slovem – silymarin. Díky tomuto účinnému extraktu má ostropestřec výborné detoxikační účinky na játra. Protože do čaje se ale tyto antioxidanty uvolňují jen neochotně, jeho velmi populární formou se staly tabletky obsahující koncentrovaný suchý extrakt.  

Ashwagandha – zdraví z dalekého východu 

Klenotem indického léčitelství je ashwadandha. Tato pro nás cizokrajná bylinka je využívána už více než 2 500 let! Zařadit bychom ji mohli mezi adaptogeny, tedy bylinky podporující celkovou vitalitu. Asi nejznámějším adaptogenem je ženšen, díky svým vlastnostem si jméno „indický ženšen“ vysloužila právě i ashwagandha. Využívá se extrakt z kořene, který je ceněný pro obsah aktivních látek withanolidů.  

Chlorella – očista v zeleném kabátě 

Sladkovodní řasa chllorela je plná jasně zeleného chlorofylu, který jí propůjčuje antioxidační vlastnosti. Ale rozhodně to není jediná věc, které si v chlorelle ceníme. Tato řasa má ohromnou absorpční schopnost, díky tomu na sebe váže v zažívacím traktu nejrůznější škodliviny. Tímto mechanismem tělo účinně čistí. Na druhou stranu jde o bohatý zdroj minerálů jako jsou draslík, zinek, fosfor, hořčík nebo dokonce železo. Nechybí ani vitamíny, především ty ze skupiny B. Ve chlorelle je také opravdu hodně vlákniny, ještě víc ale překvapí, že tato řasa má velmi vysoký obsah bílkovin. Blahodárné obsahové látky z chlorelly nejlépe využijete u přípravků, kde chlorella prošla dezintegrací. Jde o proces jemného mletí, který uvolňuje bohatství pevně uzavřené ve struktuře řasy. Aby toho nebylo málo, ve střevě chlorella velmi prospívá naší přirozené mikroflóře jako prebiotikum.  

Ač by se mohlo zdát, že přírodní léčba je již na útlumu, není tomu tak. Využití bylinek k podpoře zdraví se pořád rozvíjí a její bohatství stále objevujeme. Líbily se vám naše vybrané léčivé rostliny? Už jste ashwagandhu, chlorellu, lichořeřišnici nebo ostropestřec vyzkoušeli? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích!  

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum