Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

 Styl 
25. června 2021 15:56 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Stomatologové nedoporučují čistit si zuby bezpodmínečně po jídle archiv klienta
Věčná otázka asi jako to, jestli bylo dřív vejce nebo slepice. Nikdo sice neví přesně, na které straně snídaně leží pravda, ale ani jednomu z týmů to nebrání se o tom dohadovat klidně až do večeře. A kdy si čistíte zuby vy?

Čištění zubů je naprosto běžnou součástí každodenního života, na tom se všichni shodneme. V čem už taková shoda nepanuje, je načasování. Je lepší si vyčistit zuby hned po probuzení, nebo je lepší s tím počkat až po snídani? Pojďme se na tuto problematiku podívat s různých úhlů.

Jak to tedy je?

Prezident České stomatologické komory doporučuje čištění zubů věnovat alespoň 5 minut denně, tedy 2x denně alespoň 2,5 minuty. V oficiálním doporučení však už není řečeno a blíže specifikováno, jestli bychom to měli dělat před, nebo po jídle. Doporučení nám pouze radí, že bychom to měli dělat jednou ráno a podruhé večer před spaním. Zatímco večerní čištění zubů je celkem jasné, před spaním znamená po jídle, ráno už tak jasné není. Jak se srovnat s načasováním čištění zubů v souvislosti se snídaní?
 
Mnozí lidé zvládají snídani bez vyčištění zubů a zahrnou ho do finální očisty před odchodem do práce, nebo školy. Je to ale opravdu ten nejvhodnější způsob?
 
Stomatologové nedoporučují čistit si zuby bezpodmínečně po jídle, a to zejména, pokud jste jedli typicky kyselé potraviny – ovoce, ovocné šťávy, čaj s citronem, atp. Čištění zubů se nedoporučuje, protože by mohlo dojít k poškození skloviny. A protože jsou tyto potraviny typickou součástí ranní snídaně, vztahuje se toto doporučení zejména na ni.
 
Zubní sklovina je sice velmi pevná, nicméně kyselé potraviny ji dělají náchylnější k poškození. Stejně tak byste se měli kyselým potravinám vyhnout bezprostředně po vyčištění zubů.

Jak se s tím vypořádat?

Ani jedno není v zásadě špatně, ale měli byste dodržet jistá pravidla.

Tým “Čistím zuby před snídaní!”

Čištění zubů před snídaní je v souladu s doporučeními dentálních odborníků. Pokud by vás po snídani trápila absence svěžího dechu, stačí ústa propláchnout ústní vodou nebo si vzít žvýkačku bez cukru.
 

Tým “Čistím zuby po snídaní!”

Pokud dáváte přednost čištění zubů po snídani, měli byste mezi snídaní a následným čištěním zubů, dodržet časový rozestup alespoň mezi 30–60 minutami. Pokud na časovou rezervu po ránu nezbývá čas, měli byste během snídaně vynechat kyselé potraviny, jako je například ovoce, ovocné džusy, čaj s citronem, atd.

Co si z toho vzít?

Vypadá to, že správně to dělají ti, kteří si čistí zuby hned po probuzení. Nemusíte kvůli tomu však úplně měnit své zvyky, když si chcete čistit zuby po snídani, stačí, když si mezi jídlem a čištěním udržíte odstup. Případně ze snídaně vynechte kyselé potraviny. Nic víc, nic míň.  V případě, že si k snídani dáváte potraviny, které kyselé nejsou (např. míchaná vejce se zeleninou a celozrnným pečivem), můžete si zuby vyčistit hned po snídani bez obav, že byste si tím poškodili sklovinu. 
 
Nejdůležitější ovšem je, na čištění nezapomínat a nevynechávat jej ani ráno, ani večer. Správné návyky zubní hygieny vám pomohou udržet zuby zdravé bez kazů. Ke zdravému chrupu přispívá i to, když jsou zuby rovné. K tomu vám kartáček na zuby stačit nebude, ale existují stejně jednoduché způsoby, jak se o to postarat.
 
Jedním z nejsnazších je pořízení neviditelných rovnátek Invisalign, která vám pomohou úsměv srovnat během poměrně krátké doby. Navíc se před čištěním zubů a před jídlem snímají, takže si budete moci zuby nejen po ránu čistit, jak jste zvyklí.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...