Kdy děti skutečně potřebují rovnátka a kolik to bude stát?

 Styl 
25. června 2021 16:01 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Nedá se obecně říci, v kolika letech je vhodné pro rovnátka jít archiv klienta
Rovnátka, v minulosti nemilosrdný výrok, který znamenal pro děti a teenagery spoustu bolesti a odpírání. Dnes módní trend, který si děti rády přizpůsobují a ladí do barvy s oblečením nebo oblíbenými doplňky. Kolik byste si měli připravit a kdy jsou rovnátka pro vaše děti nevyhnutelná?

Po rovnátkách v současné době sahá mnohem více dospělých, kteří se pro ně rozhodnou především z estetických důvodů. Důvody pro nasazení rovnátek u dětí jsou však spíše zdravotní. Hlavním důvodem bývá nedostatečná ústní hygiena, kvůli které se u dětí často objevují kazy. Dále pak křivý skus může zavinit špatnou výslovnost nebo potíže s jídlem, rychlé obrušování zubů i jejich padání.

Nedá se obecně říci, v kolika letech je vhodné pro rovnátka jít. S tím vám nejlépe poradí váš zubař, který vás v případě potřeby pošle ke specialistovi. Ten také zvolí nejlepší způsob léčby. Obecnou praxí však je, že fixní rovnátka se nasazují až ve chvíli, kdy má dítě prořezané všechny stálé zuby. Zásadní je však i to, jestli si umí dítě správně čistit zuby.
 
Pokud tedy nechcete dítě stresovat nošením rovnátek, můžete počkat zhruba do doby, až bude mít vyrostlé druhé zuby. To obvykle bývá mezi 11 a 13 rokem. Některé vady je však potřeba řešit ještě ve chvíli, kdy zuby rostou. Pokud ortodontista zjistí, že má dítě zákus řezáků, je potřeba rovnátka nasadit hned.

Jaká rovnátka zvolit?

Ortodontista bude pravděpodobně vybírat mezi dvěma typy rovnátek: snímacími a fixními. Pojďme se podívat, jak se od sebe liší.

Snímací rovnátka

Jednodušší snímací rovnátka jsou o něco levnější. Často se však používají k rovnání jednodušších vad, nebo jako předléčba. Kromě toho také musíte počítat s tím, že jejich účinnost není stejná jako u fixních rovnátek. Aby byla léčba úspěšná, je potřeba, aby dítě rovnátka nosilo poctivě a po co nejdelší část dne.
Snazší je s nimi zubní hygiena, protože při čištění zubů nepřekáží drátek ani zámečky. Odpadá i omezování v jídle, protože se rovnátka před jídlem sundávají.

Fixní rovnátka

Fixní rovnátka vyjdou podstatně dráž než snímací aparátky, ale je nutné podotknout, že jsou mnohem účinnější. Fixní rovnátka se na zuby připevní napevno pomocí zámečků, zuby se tedy rovnají nepřetržitě 24 hodin denně.
 
Jejich nevýhodou je poměrně velká nápadnost a bolestivost, proto je děti nerady nosí. Typů rovnátek je však víc,méně nápadná jsou keramická rovnátka nebo dokonce lingvální rovnátka, která nejsou vidět v ústech vůbec. Připevňují se totiž na zadní stranu zubů.

Neviditelná rovnátka

Možná jste už slyšeli o neviditelných rovnátkách, která si často vybírají dospělí pacienti k rovnání zubů. Jejich výhodou je bezbolestnost a také diskrétnost. Účinnost rovnátek je však dána tím, jak pravidelně a disciplinovaně se nosí.
 
V dnešní době můžete taková rovnátka pořídit pro děti, musíte však dohlédnout na to, že budou rovnátka nosit alespoň 22 hodin denně. Tedy, že je budou sundávat pouze na jídlo a na čištění zubů.
 
Konečný výběr rovnátek pro vaše děti nechte na specialistovi, který vašim dětem připraví léčbu na míru. Všechno vám vysvětlí a naplánuje s vámi plán léčby, podle kterého se budete řídit.

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...