Jak efektivně vybrat dřevěné brikety

 Bydlení 
02. ledna 2021 22:20 / Komerční sdělení
📷
1 fotografie v galerii
Jak se pozná kvalitní briketa? Yekatseryna Netuk / Shutterstock.com
Topná sezona je v plném proudu a můžete si pohodlně posedět u krbu nebo krbových kamen. Praskání dřeva je příjemné a teplo linoucí se z tohoto zdroje naprosto skvělé. Zahřeje vás až do morku kostí. Dřevo je jako topivo vynikající. Vyznačuje se vysokou výhřevností, přírodním původem a vysokou kvalitou. Přesto je možné volit i jiné tuhé palivo, které má stejné, možná dokonce lepší vlastnosti. Řeč je o dřevěných briketách. Ty se dnes dají sehnat v mnoha podobách.

Poznat ty kvalitní ale nemusí být zrovna dvakrát jednoduché. Proto se v následujících řádcích zaměříme na aspekty, podle nichž by se vám to mohlo podařit. Zaměříme se jak na znaky kvalitních, tak i nekvalitních briket a nezapomeneme upozornit ani na jejich druhy. 

Jak se pozná kvalitní briketa?

Především podle toho, z jakého materiálu je vyrobena. Mělo by se jednat o čisté dřevěné piliny. Nic navíc by v nich být v žádném případě nemělo. V každém případě se vyplatí nakoupit spíše menší množství a brikety vyzkoušet. Následně pak vyberete ty nejlepší a nakoupíte velké množství třeba na celou topnou sezonu. Zajíce v pytli se rozhodně nakupovat nevyplatí. Jaké jsou tedy základní ukazatele kvality dřevěných briket? 

Maximální výhřevnost a dlouhá doba hoření

V první řadě je třeba předznamenat, že dřevěné brikety se musí vyznačovat maximální výhřevností. ta by se měla pohybovat v rozmezí od 18 do 20 MJ/kg. Jen pro zajímavost, jedná se o výhřevnost, která je o 40 % vyšší než v případě dřevěného uhlí. Takovéto kvalitní dřevěné brikety se budou vyznačovat také velmi dlouhou dobou hoření. Díky tomu ušetříte nemalé množství peněz, jelikož není nutné tak často přihazovat nové kusy. 

Dlouhá skladovatelnost

Jakékoli jakostní dřevěné brikety musí vydržet co nejdelší dobu skladování. Samozřejmě nemohou být ve vlhku a prostředí, jež jim nesvědčí. Jestliže je ale dáte do suchého sklepa, měly by vydržet klidně i několik let. Nesmí se rozpadat a nijak ztrácet na konzistenci. 

Ekologická doložka

Zapomeňte na jakékoli brikety, které jsou typické přítomností nějakých umělých příměsí. Kvalitní dřevěné brikety musí být čistě přírodní a jejich základem je kvalitní dřevo. Tím pádem jsou pochopitelně také ekologické.     

Minimální náročnost na přípravu

Topení briketami je také typické minimální náročností na přípravu. Jinými slovy, kvalitní brikety by měly mít kompaktní tvar. Bez problémů je pak dáte do kamen nebo krbu.

Cena jako ukazatel

Dřevěné brikety jsou jedním z nejlevnějších paliv. Přesto se vyplatí nebrat ty úplně nejlevnější. Mohou se vyznačovat právě nízkou kvalitou. 

Znak nekvalitní brikety?

Podobně jako u kvalitních briket se setkáme i u těch nekvalitních s mnohými typickými znaky. Oč se tedy konkrétně jedná?

Podezřele nízká cena

Jak již bylo řečeno u kvalitních briket, nekvalitní lze poznat podle ceny. Ať už potřebujete vytopit domy, zimní zahrady, altánky nebo cokoli jiného, na kvalitu dbejte a řiďte se i dle ceny. 

Navlhlý sortiment

Pozor také na některé prodejce, kteří si nekontrolují své zboží. Mohou dodat brikety, které jsou navlhlé, případně nabobtnalé. Jejich výhřevnost bude minimální, navíc se vám znečistí spalinové cesty. Bude také náročné je vůbec zapálit, aby pořádně hořely.

Pozor na pojiva

Nekvalitní brikety se často vyznačují pojivy umělého charakteru. Možná hoří, nicméně nejsou ekologické a často také neodpovídá jejich výhřevnost. 

Brikety z tvrdého a měkkého dřeva a noční varianty

Hlavně u kotlů na tuhá paliva, které se obsluhují i v noci, se vyplatí zvolit dřevěné brikety z tvrdých dřevin. Jedná se o noční brikety, jež vydrží hořet velmi dlouhou dobu. Brikety z měkkého dřeva jsou spíše na podpal a začátek topení. Ideální je sledovat různé akční letáky a najít třeba noční brikety za výhodnou cenu. 

— komerční sdělení
Komerční sdělení
Toto jsou komerční sdělení. Redakce inStory.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...